or Connect
AppleInsider › Forums › Other Discussion › AppleOutsider › Paying too much for things list
New Posts  All Forums:Forum Nav:

Paying too much for things list

post #1 of 20
Thread Starter 
This thread is for posting your favorite rip-offs in the market place.

Would you pay close to $27 per pound for this product?

The first ingredient is "corn flour"

INGREDIENTS: CORN FLOUR, ULTRA LOW LINOLENIC SOYBEAN OIL, CARROT POWDER, NONFAT DRY MILK, WHEY (FROM MILK), DICALCIUM PHOSPHATE, CHEDDAR CHEESE (CULTURED MILK, SALT, ENZYMES), SALT, BUTTERMILK, MALTODEXTRIN, MIXED TOCOPHEROLS, DISODIUM PHOSPHATE, NATURAL FLAVOR, BUTTERFAT, ZINC SULFATE, ALPHA TOCOPHERYL ACETATE (VITAMIN E), IRON.



Well one little canister has 1.48 ounce of product and sells for $2.49

Let's see... 2.49 divided by 1.48 is about $1.68 per ounce

Multiply by 16 ounces to make for 1 pound and you have

1.68 multiplied by 16 is $26.88 per pound.

Please submit your favorite rip offs.

Fellows
May the peace of the Lord be with you always

Share your smile, Have respect for others, and be loving to all peoples

Paul in Athens: Acts 17 : 16-34
Reply
May the peace of the Lord be with you always

Share your smile, Have respect for others, and be loving to all peoples

Paul in Athens: Acts 17 : 16-34
Reply
post #2 of 20
I've noticed they have these "100 calorie packs" where they package a 100 calories worth or say, Oreos or something. But they charge like 3 times as much. I saw like 4 ounces of M and Ms for $2.50. You could buy a one pound bag for that.
post #3 of 20
($1000 per cr.) x (88 cr.) + (three years of living expenses) =
post #4 of 20
Quote:
Originally Posted by ShawnJ View Post

($1000 per cr.) x (88 cr.) + (three years of living expenses) =

Yeah, but you're about to make bank in a profession that makes work for itself. It won't take very long to pay off. What's the going first year rate? Everyone I know who graduated from law school recently has cleared 100K, first year.

The corn starch thing may well be a result of ethanol pork. Seriously, this is something worth writing to your congressman about. Ethanol is not a solution. Fuel cells + Nuclear + decentralized solar are.
Cat: the other white meat
Reply
Cat: the other white meat
Reply
post #5 of 20
Quote:
Originally Posted by Splinemodel View Post

Yeah, but you're about to make bank in a profession that makes work for itself. It won't take very long to pay off. What's the going first year rate? Everyone I know who graduated from law school recently has cleared 100K, first year.

Yeah, it's true that there's definitely a return on the investment.

It could be worse, too. Everyone I know who goes to med school is $200,000 in debt.
post #6 of 20
Went to the Giants game the last two nights...

I haven't decided which is worse:

The $8.50 per beer or the $50.00 in gas each trip.
"If I had played my career hitting singles like Pete (Rose), I'd wear a dress." - Mickey Mantle
Reply
"If I had played my career hitting singles like Pete (Rose), I'd wear a dress." - Mickey Mantle
Reply
post #7 of 20
If I'm not mistaken food for babies falls under some different set of FDA regulation. So maybe that's rolled into the cost of the product?


You can always just buy something else.
post #8 of 20
Don't get me started on printer ink:

Quote:
HP recently broke the $10,000 per gallon mark with some of its color inks and I didnt hear anyone complaindespite it being for a popular consumer line of photo printers. Currently, HPs Magenta ink for its Photosmart 8200 series sells for $9.99 at most stores along with the required Y, Lc, Lm, B, and C inks at the same price. However, HP only puts 3.5ml in the M cartridge, 4ml in the C, 5.5ml in the Lc and Lm, and 6ml in the Y. Do the math and the Magenta ink is $2.85/ml (compared to $1.15/ml for all colors in Canons Chromalife #8 ink set and $1/ml for its #6 inks). Ok, HPs inks may produce prints that last longer than Canons, but there are 3,785 ml in a gallon, making the final price for magenta ink an astronomical $10,788/gal!

link
Gangs are not seen as legitimate, because they don't have control over public schools.
Reply
Gangs are not seen as legitimate, because they don't have control over public schools.
Reply
post #9 of 20
I just bought the HP LaserJet P1006 for $99. Never going back to an inkjet again. They're slow, run through ink like CRAZY, and so on.
post #10 of 20
I often tell my students something like this:

When you buy a color and black and white cartridge, they cost about $30. When you buy a new printer, it costs usually less than $65. And it comes with two ink cartridges. So. When you run out of ink, THROW AWAY YOUR PRINTER AND BUY A NEW ONE.
Gangs are not seen as legitimate, because they don't have control over public schools.
Reply
Gangs are not seen as legitimate, because they don't have control over public schools.
Reply
post #11 of 20
carbon offsets onless i own the company and make some bucks

bought a dell computer for our school and they(dell) asked me to buy a tree to be planted to offset the laptops "carbon / environmental footprint"
I APPLE THEREFORE I AM
Reply
I APPLE THEREFORE I AM
Reply
post #12 of 20
Thread Starter 
Quote:
Originally Posted by midwinter View Post

I often tell my students something like this:

When you buy a color and black and white cartridge, they cost about $30. When you buy a new printer, it costs usually less than $65. And it comes with two ink cartridges. So. When you run out of ink, THROW AWAY YOUR PRINTER AND BUY A NEW ONE.

Are you kidding? I bought ink cartridges from a knock off brand for $0.99 a piece online from some place out of NY. They have not caused me any problems.

BTW I have never had a printer that came with two sets of ink cartridges. Not only that but the set that does come with the printer is only filled about 1/3 the level of replacements.

So it would seem very stupid to do what you suggested above from my vantage point / experience with the matter.

Fellows
May the peace of the Lord be with you always

Share your smile, Have respect for others, and be loving to all peoples

Paul in Athens: Acts 17 : 16-34
Reply
May the peace of the Lord be with you always

Share your smile, Have respect for others, and be loving to all peoples

Paul in Athens: Acts 17 : 16-34
Reply
post #13 of 20
I'll also add to the list:

Starbucks coffee
Perrier sparkling water. (1.50 for 1L vs. a 35 pack of regular bottled water for 4.99)

Although walking into the library with those two at your side is pretty decent label-whoring, I must say.

Quote:
Originally Posted by Fellowship View Post

Are you kidding? I bought ink cartridges from a knock off brand for $0.99 a piece online from some place out of NY. They have not caused me any problems

You'd think a classy guy like you would be using a laser printer!
post #14 of 20
Quote:
Originally Posted by Fellowship View Post

Are you kidding? I bought ink cartridges from a knock off brand for $0.99 a piece online from some place out of NY. They have not caused me any problems.

BTW I have never had a printer that came with two sets of ink cartridges. Not only that but the set that does come with the printer is only filled about 1/3 the level of replacements.

So it would seem very stupid to do what you suggested above from my vantage point / experience with the matter.

Fellows

Well congratulations, then. I have never had your experience, nor has anyone ever described to me how to buy HP or Epson or Canon ink cartridges for a buck apiece. Most folks I know seem to just go to Staples.
Gangs are not seen as legitimate, because they don't have control over public schools.
Reply
Gangs are not seen as legitimate, because they don't have control over public schools.
Reply
post #15 of 20
Quote:
Originally Posted by midwinter View Post

Don't get me started on printer ink:



link


I find it much cheaper to employ a few Monks.
traveling the globe in an envelope
Reply
traveling the globe in an envelope
Reply
post #16 of 20
cable tv bundling services

my family watches maybe at most 12 channels,
local nbc
fox 11(american idol)
disney
nick
noggin (great great stuff no commercials)
science
national geographic
history channel
the learning channel
and flick through maybe 2-3 others
i don't watch network news shows i get my news from the internet
tv land for old shows( maybe not very often)

cable offers a lot of fluff and just plain JUNK

I DON'T WANT NEED ALL THAT OTHER JUNK TO PIMP MY CABLE BILL

i want alacart, just pay for what i watch then anything else i can get through itunes, netflix etc
at least i can pay for what i want. for you business majors minimize my fixed costs, max my variable costs
I APPLE THEREFORE I AM
Reply
I APPLE THEREFORE I AM
Reply
post #17 of 20
Quote:
Originally Posted by midwinter View Post

I often tell my students something like this:

When you buy a color and black and white cartridge, they cost about $30. When you buy a new printer, it costs usually less than $65. And it comes with two ink cartridges. So. When you run out of ink, THROW AWAY YOUR PRINTER AND BUY A NEW ONE.

The ones they include with the printer aren't full. Typically they offer much less capacity than the replacement tanks do. ... Seriously, you're not going to have a billion-dollar company, with hundreds of employees, and not one employee to point out the futility of that model.
Cat: the other white meat
Reply
Cat: the other white meat
Reply
post #18 of 20
ummm vista i mean $500 for a crappy OS that's buggy as fu** for $129 I can get Leopard that a vert thought out OS and doesn't really have bugs and for $90 more i can get iLife 08
Im leaving this forum, Wish Me Luck!
Reply
Im leaving this forum, Wish Me Luck!
Reply
post #19 of 20
Anything from Comcast.
MacBook Pro 15" (Unibody)/2.4GHz Core 2 Duo/2 GB RAM/250GB HD/SuperDrive
iMac 20"/2 GHz Core 2 Duo/2 GB RAM/250 GB/SuperDrive
PowerBook G4 12"/1 GHz/1.25 GB RAM/60GB/Combo
iMac G3 333 MHz/96 MB...

Reply
MacBook Pro 15" (Unibody)/2.4GHz Core 2 Duo/2 GB RAM/250GB HD/SuperDrive
iMac 20"/2 GHz Core 2 Duo/2 GB RAM/250 GB/SuperDrive
PowerBook G4 12"/1 GHz/1.25 GB RAM/60GB/Combo
iMac G3 333 MHz/96 MB...

Reply
post #20 of 20
Quote:
Originally Posted by DanMacMan View Post

Anything from Comcast.

True story.

$100/mo for the basic cable and high-speed internet package is a little much.
New Posts  All Forums:Forum Nav:
  Return Home
  Back to Forum: AppleOutsider
AppleInsider › Forums › Other Discussion › AppleOutsider › Paying too much for things list